Bland flikar och favoriter

Magnus:

Det slog mig att jag inte använder mig av bokmärken, eller ”favoriter” längre. Inte alls. Behovet har helt försvunnit för mig då alla moderna webbläsare är bra på att hantera stora mängder öppna flikar, att de kan gruppera dessa på olika sätt samt att du får flikarna återöppnade igen efter en omstart av webbläsaren.

Bar att spara ett bokmärke på Safari i Mac är något jag inte riktigt vet hur jag gör intuitivt om jag ska vara ärlig.

Jag använder Favoritfältet, de bokmärken som alltid syns i webbläsarfönstret under URLen. På jobbdatorn har jag mappar där för varje kund och i dessa mappar de bokmärken jag ständigt återkommer till. Samt lite annat för administration.

På den privata har jag bara till poddens avnittsdokument i favoritfältet. Däremot har receptsamlingen bland bokmärken. Problemet är när vissa sajter försvinner med mina recept.

För många flikar i webbläsaren stör mig. Framför allt på desktop där de är påtagligt synliga jämfört med mobilen.

Lämna en kommentar

Likes

Reposts

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att svara på din egen webbplats, ange URL:en för ditt svar, som bör innehålla en länk till detta inläggs permanenta URL. Ditt svar kommer sedan att visas (eventuellt efter moderering) på den här sidan. Vill du uppdatera eller ta bort ditt svar? Uppdatera eller ta bort ditt inlägg och ange din inläggs URL igen.